Konsultacje alergologiczne

Strona główna / Oferta

Kiedy zgłosić się do alergologa?

NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO SPECJALISTY W PRZYPADKU:

-  nawracających infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza przebiegających bez gorączki
-  przedłużających się katarów
-  przewlekającego się kaszlu, szczególnie w nocy oraz nad ranem, a także kaszlu po wysiłku
-  nawracającego łzawienia, świądu i zaczerwienienia oczu
-  zmian skórnych, szczególnie z towarzyszącym świądem i suchością skóry
-  występowania alergii w rodzinie

U niemowląt konsultacja alergologiczna wskazana jest również w przypadku występowania problemów z przewodem pokarmowym takich jak kolka, biegunki, krew lub śluz w stolcu.


Testy skórne firmy Allergopharma

Testy skórne są podstawowym badaniem u osób podejrzanych o uczulenie na alergeny wziewne i pokarmowe. Wykonuje się je na przedramionach lub plecach. Polegają na nałożeniu kropli poszczególnych alergenów na skórę, delikatnym nakłuciu naskórka i ocenie wyników po 15minutach.


Zestaw alergenów wziewnych: olcha, leszczyna, brzoza, topola, dąb, trawy, trawy/zboża, żyto, bylica, babka lancetowata, komosa, sierści: psa, kota, chomika, świnki morskiej, konia, królika, pióra papugi, wełna owcza, pleśnie: Alternaria tenuis, Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus, Penicillinum notatum, roztocza: Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.
Zestaw alergenów pokarmowych: jajko kurze (białko i żółtko), mleko krowie , kakao , mięso kurze, mięso indycze, wieprzowina, wołowina, mąka pszenna, mąka żytnia, pomarańcza, mandarynka, cytryna, banan, jabłko, winogrona, truskawka, pomidor, ziemniaki, pietruszka, seler, orzeszki ziemne, orzech laskowy, orzech włoski, dorsz, łosoś, pstrąg.

Badania czynnościowe układu oddechowego

Spirometria - badanie wykonuje się  w celu stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonowania płuc i oskrzeli. Jest ono niezbędne u osób z podejrzeniem astmy. Wykonuje się je także systematycznie u osób z rozpoznaną astmą w celu monitorowania przebiegu choroby.


Immunoterapia swoista (odczulanie)

Immunoterapia ma na celu osiągnięcie tolerancji alergenu na który pacjent jest uczulony, a więc eliminację lub zmniejszenie objawów alergicznych. Metoda ta polega na podawaniu coraz większych dawek alergenu w postaci iniekcji podskórnych, początkowo w odstępach 7-14 dni , po osiągnięciu dawki maksymalnej co 4-6 tygodni. 
Immunoterapia jest jedyną, poza całkowitym unikaniem alergenu, metodą leczenia przyczynowego chorób alergicznych.
Immunoterapię zalecamy u pacjentów powyżej 5 roku życia.